info@itvkostce.cz+420 720 758 334

Nové vzorce chování při skenování SERP

Sledujeme pro Vás nejnovější trendy a neustále se vzděláváme. V dnešním článku Vás seznámíme se závěry studie probíhající v letech 2017 až 2019, která potvrzuje nový vzorec chování při  při skenování stránky s výsledky vyhledávání (SERP).

Dnešní stránky s výsledky vyhledávání mají složitější strukturu než v minulosti a chování uživatelů tomu samozřejmě odpovídá.
Již jsou pryč doby, kdy se na Google zobrazilo 10 úhledných modrých odkazů s textovým úryvkem.

SERP s úhledně srovnanými odkazy je dnes již minoritní

Dnes jsou stránky s výsledky vyhledávání (SERP) mnohem složitější s množstvím interaktivních prvků.

Neustálý vývoj stránek s výsledky vyhledávání (SERP) způsobuje, že uživatelé distribuují svou pozornost nekonzistentně. Dříve uživatelé distribuovali pozornost na první modré linky v SERP a v 59% případů skenovali SERP postupně od prvního výsledku k druhému atd, aniž by nějaký přeskočili. Tento lineární vzorec SERP dodnes existuje, ale je to spíše výjimka než pravidlo.

Dnes zjišťujeme, že pozornost lidí je na stránce distribuována a že výsledky zpracovávají nelineárně. Byla provedena nová studie, na základě které lze bezpečně definovat nový vzorec zpracování pohledu SERP – pinballový vzorec.

Podle pinballového vzorce uživatel naskenuje stránku s výsledky ve velmi nelineární cestě s neustálým přeskakováním mezi výsledky.
Naše zjištění pochází z projektu Search Meta-Analysis Project, což je analýza 471 dotazů účastníků v testech použitelnosti a očních testech, které byli provedeny v letech 2017 až 2019.

Co způsobuje nový vzorec?

Dnešní SERP často zahrnují nejen odkazy, ale také obrázky, video, vložený textový obsah a dokonce i interaktivní prvky. Při přesouvání pozornosti uživatelů v rámci SERP hraje rozhodující roli rozmanitost informací a prezentace.

Protože jsou tyto prvky distribuovány po celé stránce a protože některé SERP mají více takových prvků než jiné, nejsou vzory pohledů lidí lineární. Přítomnost a poloha vizuálně působivých prvků často ovlivňuje viditelnost organických výsledků v jejich blízkosti.

Přeskakování mezi výraznými vizuálními prvky a klíčovými slovy.

Dokonce i organické výsledky jsou složitější než dříve. Některé výsledky jsou prezentovány s dílčími odkazy na různé části webu, s vyhledávacími poli pro konkrétní web apod.

Nekonzistence v rozvržení SERP znamená, že uživatelé mají při zpracování více práce než dříve. Je možné, že vyhledávače se snaží povzbudit uživatele, aby prozkoumali více než jen první výsledek. Přesto si lidé volí výsledek vyhledávání poměrně rychle – zjistilo se, že uživatelé ztratí průměrně 5,7 sekundy při zvažování výsledků, než provedou svůj první výběr.
Nemusíte být vždy první.

Tento gazeplot ukazuje pohled očí účastníka studie, který hledal nejlepší chladničku. Čísla představují pořadí fixací. Účastník se nejprve zaměřil na ceny v sponzorovaných nákupních výsledcích na pravé straně, poté skočil dolů a doleva, aby si přečetl doporučený úryvek a poté se podíval zpět na výsledek # 3 a # 1 (obě reklamy).

Známá rada pro SEO optimalizaci webů dříve říkala: „Pokud nejste první, jste poslední.“ Je to proto, že v té době jste pravděpodobně nezískali mnoho lidí kliknutím na váš odkaz – nebo dokonce na to pohlédl – pokud jste nebyli na začátku seznamu. Časy se změnily – našli jsme širší distribuci obou kliknutí a podíváme se dále dolů na stránky s výsledky.

Účastník studie hledal „john james audubon“, aby se o umělci dozvěděl více, než se zúčastní výstavy svých děl. Jeho gazeplot ukazuje pinballový vzor, který je zaměřen na přesvědčivý text a klíčová slova více než na fotografie nebo videa.

Tento výsledek znamená, že může být v pořádku, pokud jste o něco dále v SERP.

Ve výzkumu očí v roce 2010 bylo zjištěno, že v 59% případů se lidé nedívali na třetí výsledek na stránce. V našem novějším projektu se však zjistilo, že dokonce i na 6. Pozici se uživatelé podívají v 36% případů.

Zjistili jsme několik případů, kdy uživatelé klikli na výsledek, a zatímco se tato stránka načítala, pokračovali v prohledávání SERP (jev, který nazýváme neustálým prohlížením). Pokud jejich vybraný výsledek neodpověděl na jejich otázku, někteří uživatelé se vrátili k SERP a vybrali si jiný výsledek, na který se dříve dívali.

Jedna část klasického SEO poradenství zůstává pravdivá – musíte se objevit na první stránce výsledků. V naší analýze uživatelé klikli na další stránku s výsledky pouze ve 2% dotazů.

Tento graf ukazuje poměr případů, ve kterých každá pozice SERP získala zhlédnutí nebo kliknutí. Například první pozice získala 19% všech zhlédnutí a 28% všech kliknutí.

Závěr

Reference

https://www.nngroup.com/articles/pinball-pattern-search-behavior/